Dasha Kandinsky

Ukraina

Urodzona w 1985 roku na Ukrainie (Kijów), gdzie ukończyła Narodową Akademię Sztuk Pięknych i Architektury, a następnie pracowała tam jako Adiunkt.

Dasha pochodzi z rodziny artystów i często inspiruje się twórczością swojego zmarłego ojca Antona S. Kandinsky’ego (potomek słynnego Wassily’ego Kandinsky’ego). Jej prace poruszają tematy społeczne, konsumpcjonizm, granice społeczne, a także ogólną koncepcję, że „nasze czaszki są naszą klatką”.

Kandinsky nie szuka inspiracji w pięknie, uważając je za puste i jałowe. Uważa, że zniekształcenie rzeczywistości często ujawnia jej prawdziwą istotę.

Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach m.in. w Rosji, na Ukrainie, w USA, Niemczech, Francji, Monako, Chinach, Szwajcarii, Izraelu, a także w kolekcji Kolodziej Art Foundation oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej Ukrainy (Kijów) i Muzeum Sztuki Rosyjskiej MORA (USA).

„Dzieło sztuki powinno być synkretyczne. Jest pełne tylko wtedy, gdy nie brakuje w nim zarówno mitu (filozofii niewerbalnej), jak i estetyki.”

Prace autorki